Relacja z wystawy grzybów

11 października b.r w budynku Nadleśnictwa w Kościerzynie miała miejsce wystawa grzybów której organizatorem była Państwowa Inspekcja Sanitarna w Kościerzynie przy udziale Nadleśnictwa Kościerzyna oraz Ligi Ochrony Przyrody oddział w Kościerzynie.

Na wystawie można było zobaczyć kilkadziesiąt gatunków grzybów rosnących na Kaszubach. Wystawę podziwiały liczne rzesze przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz mieszkańcy powiatu kościerskiego, którzy chętnie zgłębiali swoją wiedzę i podziwiali zebrane eksponaty.

Organizowana wystawa była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o grzybach, ich różnorodności, niezmiernie ważnej roli jaką odgrywają w przyrodzie, szczególnie przyczyniając się do rozkładu martwej materii organicznej i dzięki temu biorąc udział w przepływie energii i krążeniu pierwiastków w ekosystemach.

Zaprezentowane zostały naturalne okazy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zdjęcia gatunków grzybów rzadkich i objętych ochroną. Informowano także jak prawidłowo przygotować się do grzybobrania poprzez odpowiedni strój aby uniknąć ukąszeń przez kleszcze, żmije i nie popełnić błędu przy zbiorze.

Do najciekawszych gatunków prezentowanych na tegorocznej wystawie należały purchawica olbrzymia która jest największym grzybem jadalnym i jednym
z największych występujących na świecie gatunków grzybów oraz szmaciak gałęzisty zwany potocznie “kozią brodą”.

Wyjątkowa była również frekwencja na tegorocznej wystawie.

W zorganizowanych zajęciach wzięło udział ok. 500 dzieci, młodzieży oraz osoby dorosłe, dodatkowo można było zwiedzać salkę edukacyjną w której prezentowane są eksponaty zwierząt w poszczególnych ekosystemach lasu.

Czubajka kania    

Czubajka kania